Zamek Piastowski w Legnicy

Legnica jest pięknym miastem turystycznym, gdzie znajdują się wspaniale zachowane zabytki. Są to nie tylko bogate spichlerze polskiej historii, ale także zachwycające dekoracje zdobiące panoramę miasta od długich stuleci. Jednym z najbardziej rzucających się w oczy zabytków Legnicy jest Zamek Piastowski, który jest również jedną z najstarszych budowli w kraju.

Odwiedzając Legnicę, warto zatrzymać się przy tym majestatycznym obiekcie, aby poznać jego burzliwą historię, jednocześnie podziwiając jego średniowieczną architekturę i bezcenne eksponaty. Zamek Piastowski w Legnicy powstał w VII wieku i przez ponad siedem stuleci pełnił funkcję siedziby książąt piastowskich, a także starostów pruskich, habsburskich i niemieckich, będąc zarazem symbolem ich władzy terytorialnej.

Dowiedz się, jaki jest najstarszy zamek w Polsce na rezydencjekrolewskie.pl.

Urokliwe wnętrze i relikty kaplicy romańskiej

Zamek Piastowski w Legnicy w dużej części zachował się do dziś. Dzięki temu można obejrzeć całą bryłę pałacu, jak również wieżę św. Jadwigi i św. Piotra. Warto również zaznaczyć, że podczas prac renowacyjnych w latach 60. ubiegłego stulecia natrafiono na relikty kaplicy romańskiej, które dzisiaj dostępne są dla odwiedzających.

Niemniej jednak należy wspomnieć, że pomimo udostępnienia terenu zamku dla turystów obiekt można zwiedzać jedynie na wyznaczonych do tego obszarach. Powodem jest fakt, że Zamek Piastowski w Legnicy jest budynkiem urzędowania instytucji państwowych.

Zamek Piastowski mieści się przy pl. Zamkowym 1 w Legnicy.