Szlaki turystyczne przebiegające przez Legnicę

Sezon letni trwa w pełni, stąd też warto raz jeszcze przypomnieć sobie szlaki turystyczne, które przebiegają przez miasto Legnica. Mieszkańcy mogą odświeżyć sobie pamięć, z kolei turyści mogą poznać najpiękniejsze trasy do pieszych wycieczek w tej lokalizacji.

1.Szlak bitwy pod Legnicą w 1241 r.

Przez Legnicę przebiega trasa szlaku turystycznego, który liczy aź 12 km. Jest ona oznaczona za pomocą czerwonych znaków. Oprócz Legnicy na trasie szlaku znajdują się również takie miejscowości jak Legnickie Pole oraz Bartoszów. Co dokładnie można spotkać na trasie szlaku? Do największych atrakcji turystycznych zalicza się kościół oraz klasztor p.w. Św. Jadwigi Śląskiej. Oczywiście na szlaku nie mogło zabraknąć również specjalnego Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu, które poświęcone jest właśnie wydarzeniom bitewnym z 1241 roku.

2.Szlak wokół Legnicy

Dookoła Legnicy przebiega szlak turystyczny o dosyć zróżnicowanych walorach, które na pewno będą atrakcyjne dla turystów. Na trasie szlaku można spotkać miejsca związane z ważnymi wydarzeniami historycznymi, jak chociażby bitwa z Mongołami w 1241 r., czy też bitwa nad Kaczawą, która miała miejsce za czasów Napoleona. Oprócz tego turyści mogą podziwiać piękne widoki krajobrazowe. Szlak dookoła Legnicy łącznie liczy 79 km i jest oznakowany żółtymi znakami. Co ciekawe jest on podzielony na 5 części, stąd też każdy odcinek można pokonywać osobno.

3.”Droga wysoka”/Via Regia

W Europie znany jest jako Via Regia. Z kolei w Polsce określany mianem „Droga wysoka”. Jest to oczywiście historyczny trakt handlowy, który przebiega od samej Hiszpanii aż do Ukrainy. Niegdyś stanowił on ponadregionalną drogę, która służyła do pielęgnowania kontaktów i stosunków międzypaństwowych. Początkowo traktowano tę trasę jako trakt wojskowy. Z biegiem czasu trasa przeistoczyła się jednak w trakt handlowy, co pozwoliło znacząco przyspieszyć rozwój wszystkich miast, które znajdują się na trasie szlaku. W Polsce do takich miast zalicza się m.in. Legnicę, Opole, Wrocław, a także odcinek od Lubania po Zgorzelec.

Obecnie trasa szlaku jest jedną z głównych dróg, przez którą przebiega szlak pielgrzymkowy św. Jakuba prowadzący do Santiago de Compostela na terenie Hiszpanii. Warto dodać, że szlak Via Regia w następnych latach ma zyskać kolejne oznakowane odcinki na terenie Polski.

Inne szlaki turystyczne w Legnicy

Oprócz wyżej wymienionych szlaków turystycznych, mieszkańcy oraz turyści w Legnicy mogą skorzystać również z tras wchodzących w skład „Europejskiego Szlaku Cystersów”, „Szlaku polskiej miedzi”, czy też wielu tras rowerowych i pieszych, które znajdują się na terenie miasta i w okolicy. Zainteresowani mogą również wynająć profesjonalnych przewodników, którzy podczas zwiedzania będą służyć turystom swoją wiedzą na temat okolicy i historii z nią związanej.