Odrestaurowano legnicką „pogodynkę”

Mieszkańcy Legnicy doskonale znają lokalną „pogodynkę”. Jest to zabytkowa wieżyczka, która mieści się na skrzyżowaniu ulic Witelona oraz Mickiewicza. Niestety w ostatnim czasie wandale posunęli się do haniebnego czynu i uszkodzili zabytek. Na szczęście wieżyczka została już odrestaurowana i ponownie zachwyca wszystkich przechodniów.

Legnicka „pogodynka” jest już naprawiona

Kilka dni temu, a dokładniej 8 lipca doszło do końcowego odbioru wieżyczki, która musiała zostać odrestaurowana po nieprzyjemnych starciach z wandalami. Do zdarzenia doszło tego roku w marcu. To właśnie wtedy sprawca powybijał szyby z wieżyczki, a także powyrywał różne elementy konstrukcji. Z tego powodu miasto musiało wyłożyć środki na jej naprawdę. Całkowity koszt naprawy wyniósł 10 000 zł. Odrestaurowaniem „pogodynki” zajęła się profesjonalna firma, która na co dzień wykonuje renowacje zabytków.

Historia legnickiej wieżyczki

„Pogodynka” mieści się w Legnicy już od lat sześćdziesiątych XIX w. To właśnie wtedy wybudowany ten obiekt z piaskowca. Pierwotnie składał się on z oszklonej formy, która dodatkowo podłączona była do prądu i miała na wyposażeniu sprzęt meteorologiczny. Mieszkańcy od zawsze cenią sobie ten element architektury, stąd będzie miał on zapewne swoje miejsce zapewnione na wiele lat.

Warto dodać, że już w 2007 roku musiała zostać przeprowadzona kompleksowa renowacja wieżyczki. Wtedy kobieta kierująca pojazdem osobowym nieumyślnie wjechała w obiekt i dokonała wielu zniszczeń. Niemal wszystkie detale piaskowca należało wtedy zrekonstruować, a całkowity koszt renowacji wieżyczki po tamtym zdarzeniu wyniósł 100 000 zł. Mieszczący się wtedy w „pogodynce” barometr został na czas renowacji przeniesiony do Muzeum Miedzi.