Sławni aktorzy pochodzący z Legnicy

Legnica to miasto wyjątkowe, mające swoją historię i piękno. Wśród budynków tego miasta wychowało się i urodziło kilku znanych aktorów, których dzisiaj możemy oglądać na deskach największych teatrów, czy na ekranach kin.

Zapraszamy na wpis poświęcony sławnym aktorom, którzy urodzili się w Legnicy. Możesz znać ich z kinowych hitów i telewizyjnych seriali. Niektórzy są naprawdę popularni!

Pierwszą aktorką, którą chcemy Wam przedstawić, jest Anna Dymna.

Urodziła się 20 lipca 1951 roku. Choć swoje życie związała raczej z Krakowem, to właśnie w Legnicy przyszła na świat. Z jej narodzinami w tym mieście wiąże się pewna historia… Anna Dymna wcale nie mieszkała w Legnicy. Jak to możliwe? Jej mama wybrała się na odpoczynek do jednej z babć aktorki. Była wtedy w ciąży, ale nie spodziewała się porodu. Anna Dymna miała jednak inne plany… Urodziła się jako wcześniak, zaskakując rodziców nie tylko swoim wyjściem na świat, ale także i miejscem, jakie sobie wybrała ? Tym samym jednak, na zawsze związała się z Legnicą. Swoje życie artystycznie związała głównie z Teatrem Starym w Krakowie. Angażuje się także bardzo mocno w działania na rzecz niepełnosprawnych. Założyła nawet swoją fundację o nazwie „Mimo wszystko”, która pomogła już ponad 32 000 osób w całej Polsce.

Kolejnym aktorem, który urodził się w Legnicy (już raczej, w przeciwieństwie do Anny Dymnej, nie „przypadkiem” ?) jest Tomasz Kot.

Przyszedł na świat 21 kwietnia 1977 roku. Całe swoje dzieciństwo i młodość związał z Legnicą. Dopiero na studia zdecydował się wyjechać do Krakowa, gdzie uczył się w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Zadebiutował jednak na deskach Teatru Dramatycznego w Legnicy, czyli w miejscu swojego urodzenia. Od tego momentu jego kariera aktorska nabrała rozpędu. Zaczął grywać także w filmach. Jego pierwszą znaczącą rolą, a za razem jedną z bardziej niezapomnianych, jest rola Ryszarda Riedla w filmie „Skazany na bluesa”. Otrzymał za nią wiele nagród i wyróżnień. Tomasza Kota możemy zobaczyć także w takich produkcjach jak „Bogowie”, gdzie grał profesora Religę, czy w „Zimnej wojnie”, nominowanej do Oscara.

Trzecim aktorem, który urodził się w Legnicy, a którego chcemy Wam w tym wpisie przedstawić, jest Janusz Chabior.

Przyszedł na świat 17 lutego 1963 roku. Wychował się w Legnicy. Początkowo jego plany na przyszłość były całkowicie niezwiązane z aktorstwem. Jednak jego los postanowił inaczej. W 1991 roku, na deskach Teatru Dramatycznego w Legnicy, zadebiutował. Tam dostrzegł go ówczeny dyrektor i zaproponował współpracę. Od tego się zaczęło… Janusz Chabior znany jest głównie ze swojej aktywności teatralnej, wielokrotnie nagradzanej. Jednak grywa także w filmach i serialach. Można go było zobaczyć w takich produkcjach jak „Komisarz Alex” czy „Kobiety mafii”.

Innymi sławnymi aktorami, którzy urodzili się w Legnicy są na przykład Marzena Kipiel-Sztuka, znana jako serialowa „Halinka” z serialu „Świat według Kiepskich” czy Joanna Jarmołowicz, która również jest aktorką serialową, znaną między innymi z „Na dobre i na złe”.