Poznaj Prezydenta Legnicy!

W tym wpisie mamy zaszczyt przedstawić Wam wieloletniego Prezydenta miasta Legnica – Tadeusza Krzakowskiego.

Może widzieliście już go przy okazji różnego rodzaju uroczystości związanych z Legnicą, a być może jest Wam całkowicie obcy. Warto jednak znać osobę, która w mieście ma dość dużo do powiedzenia ?

Od kiedy Tadeusz Krzakowski jest Prezydentem Legnicy? Czym zajmował się zanim związał się z polityką? Co zawdzięcza mu miasto? Tego, a także wiele innych informacji związanych z osobą, która pełni zaszczytną funkcję Prezydenta Miasta, dowiecie się z tego wpisu. Zapraszamy!

Zacznijmy od początku…

Tadeusz Krzykowski urodził się 25 stycznia 1957 roku w Jeleniej Górze. Na początku jednak nie miał nic wspólnego z polityką. Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, a następnie rozpoczął pracę jako nauczyciel. Poza sukcesami politycznymi, także i w edukacji może pochwalić się nie lada osiągnięciami. Przez pewien czas pełnił funkcję dyrektora jednej z legnickich szkół. Angażował się też w działalność Związku Nauczycielstwa Polskiego. Był także ekspertem Ministerstwa Edukacji Narodowej do spraw awansu zawodowego nauczycieli. Ukończył również studia związane z zarządzaniem oświatą.

Swoje życie związał jednak z polityką i działalnością na rzecz Legnicy. Od 1990 roku, był członkiem Rady Miejskiej w Legnicy. Piastował także funkcję Przewodniczącego w latach 1994-1998. Później zasiadał w Sejmiku Dolnośląskim. Wrócił jednak na „swoje podwórko”. W 2002 roku został wybrany na Prezydenta Legnicy. Zastąpił tym samym ówczesnego Prezydenta Ryszarda Kurka.

 Można powiedzieć, że Tadeusz Krzykowski, jako Prezydent Legnicy, osiągnął już pełnoletność ? Od 2002 roku, nieprzerwanie pełni tę zaszczytną funkcję, godnie reprezentując miasto. Na to stanowisko wybierano go aż pięciokrotnie (w 2002, 2006, 2010, 2014, 2018). Zajmuje się nie tylko sprawami związanymi z miastem, ale także różnego rodzaju współpracami. W ubiegłym roku, 2019, za zasługi w rozwoju partnerstwa Legnicy z Niemcami, odznaczono go niemieckim orderem, Krzyżem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec. Poza tym działem, jest odpowiedzialny także za szereg spraw, związanych z bezpieczeństwem czy komfortem życia mieszkańców Legnicy.

Jakie odznaczenia i wyróżnienia otrzymał?

Do najważniejszych należą z pewnością Krzyże Zasługi i odznaczenie Orderem Odrodzenia Polski. Poza tym odznaczany był wiele razy na szczeblu wojewódzkim i niższym.

Warto też wiedzieć, że Tadeusz Krzakowski angażuje się w ochronę przyrody i środowiska. Za to także otrzymywał nagrody.

Tadeusz Krzykowski, jako Prezydent Legnicy, jest na pewno bardzo zaangażowany w rozwój miasta. Stara się także być otwarty na mieszkańców i ich problemy. Z pewnością jest osobą, która już na zawsze związała się z Legnicą i stała się jej częścią.