Ciekawe miejsca w Legnicy – Muzeum Miedzi

Zapraszamy Was na kolejny wpis poświęcony ciekawym miejscom, które znaleźć można na terenie Legnicy. Odwiedziliśmy już między innymi Zamek Piastowski czy legnicką palmiarnię. Byliśmy także na rynku… Nadszedł czas odwiedzić Muzeum Miedzi w Legnicy!

Dlaczego to miejsce jest takie ciekawe? Co ma miedź wspólnego z Legnicą? Co znajdziemy w Muzeum Miedzi? Tego wszystkiego, a nawet dużo więcej, dowiecie się już za chwilę.

Zacznijmy jednak od tego, co miedź ma wspólnego z Legnicą… Dla wielu pewnie będzie to dość oczywista rzecz, którą wiedzą od dawna, dla innych może to być sporym zaskoczeniem. Miedź w Legnicy, a także w jej okolicach przerabiana była już wieki temu. Była to jedna z tych rzeczy, która rozsławiła miasto. Obok miedzi, później słynęło także z brązu, czyli stopu tego pierwiastka i innych pierwiastków. Od średniowiecza poza samym przerabianiem miedzi, Legnica była także znana z jej wydobycia.

Wiedząc już, dlaczego w Legnicy istnieje w ogóle Muzeum Miedzi, możemy teraz przedstawić Wam to właśnie miejsce.

Muzeum istniało już w 1879 roku. Niestety, w 1945 roku zbiory, jak również budynek, gdzie Muzeum miało swoją siedzibę uległy zniszczeniu. Dopiero w 1962 roku podjęto działania mające na celu odtworzenie Muzeum. Zaczęto je budować od podstaw. Jak zaraz się przekonacie, udało się to całkiem nieźle.

Co można zobaczyć w Muzeum? Oczywiście wszelkiego rodzaju eksponaty związane z miedzią i jej wydobyciem. Oczywiście, poza tym znajdziemy tam także mnóstwo informacji związanych z historią Legnicy. Można tam też zobaczyć eksponaty związane ze złotnictwem, stare dokumenty, fotografie, a także rzeczy, rzeźby, naczynia wykonane z miedzi. Obecnie Muzeum może pochwalić się zbiorem ponad 30 tysięcy różnych przedmiotów. Równie bogata jest również jego biblioteka. Co jakiś czas możemy tam też obejrzeć ciekawe wystawy tymczasowe. Warto więc śledzić wydarzenia organizowane przez to miejsce i oczywiście brać w nich udział ?

Muzeum prezentuje naprawdę ogromną część historii Legnicy i związanej z nią miedzi.

Przy okazji opisywania tego ciekawego Muzeum, chcemy zwrócić uwagę, że to nie jedyne miejsce w Legnicy, które ma związek z miedzią.

Warto też wspomnieć, że to właśnie w Legnicy nadal działa najstarsza huta miedzi w Polsce. Założona w 1951 roku, działa do dziś. W ubiegłym roku przeszła sporą modernizację. Wydano wtedy ponad 250 milionów złotych, ale znacznie poprawiła się zdolność produkcyjna huty. Obecnie, co roku przerabia się tam prawie 160 tysięcy ton miedzi!

Z miedzią związana jest także jedna z drużyn piłkarskich, działających na terenie miasta. Nazywają się Miedź Legnica, więc ich nazwa ewidentnie nawiązuje do pierwiastka, z którego słynie Legnica ?

Jak widać, miedź była (i jest nadal) naprawdę ważna w dziejach miasta. Muzeum Miedzi pokazuje tę historię i „ważność”. Jeśli ktoś interesuje się historią Legnicy, ale też różnymi minerałami i innymi ciekawymi zbiorami, powinien odwiedzić to miejsce. Na mapie miasta na pewno jest wyjątkowe i warte uwagi.