Ciekawe miejsca w Legnicy – Park Miejski

Przyszedł czas, na kolejny wpis poświęcony ciekawym miejscom, które warto (a nawet trzeba!) zobaczyć w Legnicy. Tym razem odwiedzimy Parki Miejski. Jeśli pamiętacie nasz wpis poświęcony legnickiej palmiarni, to ten obiekt znajduje się właśnie w tym parku.

Dlaczego warto odwiedzić to miejsce? Nie tylko na to pytanie postaramy się odpowiedzieć. Poznacie także historię Parku Miejskiego i ciekawostki z nim związane. Nie przedłużając… Zaczynamy!

Standardowo zaczniemy od dziejów tego miejsca. Jakie były jego początki? Jak zmieniało się na przestrzeni wieków i wreszcie, jak wygląda współcześnie.

Historia Parku Miejskiego w Legnicy zaczyna się już w średniowieczu!

O tym miejscu wspominają już dokumenty z XIV wieku. Wtedy nie był to park, taki jak dzisiaj możemy podziwiać, z ławkami, alejami i mnóstwem zieleni, ale były to po prostu rozległe łąki. Pierwsze wzmianki o parku jako takim, pojawiają się dopiero w XVIII. Można też zobaczyć go w działach ówczesnych artystów, zwłaszcza tych, którzy zajmowali się uwiecznianiem poszczególnych elementów miasta. Początkowo park był miejscem spotkań towarzyskich. Swoje miejsce znalazły tam kawiarnie, restauracje, gospody.

Przełomami w poszerzaniu i rozbudowie Parku Miejskiego w Legnicy, było między innymi odkrycie źródeł wód leczniczych, likwidacja pobliskich cmentarzy czy rozbiórka fortyfikacji miejskich. Park nabierał kształtów, piękniał. Powstawały kolejne ogrody, zakątki, gdzie ludzie mogli spędzić czas, spotkać się czy pójść na spacer. Do czasów II Wojny Światowej, park naprawdę rozkwita. Na mapie parku miejskiego pojawiają się takie miejsca jak wspomniana już przez nas palmiarnia, ale także pijalnia wody mineralnej. Jest także coraz więcej alejek, rzeźb, fontann. Dla miłośników jazdy konnej, wybudowano nawet specjalne ścieżki, gdzie mogli bezpiecznie i bez kontaktu ze spacerowiczami uprawiać ten sport. Atrakcją, bardzo popularną przed wojną, był także zwierzyniec, gdzie mieszkały między innymi sarny czy bociany.

Największą sławę i rozwój Park Miejski zawdzięcza niemieckiej wystawie ogrodniczej, która organizowana była w mieście od 1926 roku aż do lat 40. Wtedy też w Parku pojawiają się takie atrakcje jak planetarium, nowe wodotryski, winiarnia, ogród różany, a nawet boisko, przekształcone później na stadion.

Lata wojny nie były szczególnie tragiczne dla Parku Miejskiego. W czasie opuszczania miasta, Niemcy zabrali ze sobą niektóre przedmioty, rzeźby konstrukcje. Po wkroczeniu Armii Czerwonej park był świadkiem tragicznych wydarzeń. Zginęło tam trzech polskich żołnierzy. Park do 1947 roku była zamknięty dla mieszkańców. Później pobierano symboliczną opłatę pięćdziesięciu groszy za wstęp.

Pobyt Rosjan w Legnicy zmienił nieco wygląd parku.

W główniej alei można było oglądać wystawę poświęconą bohaterom radzieckim, w tym także Józefowi Stalinowi. Obok boiska wykonano też betonowy plac, który służył jako miejsce spotkań i potańcówek. Później wybudowano nowe kładki na Młynówce czy muszlę koncertową. Park kilkakrotnie był niszczony przez powodzie i nawałnicę. Dzięki czynowi społecznemu udało się uporządkować trochę park i usunąć szkody. Obecnie miejsce to wpisane jest na listę zabytków.

W Legnickim Parku, poza ciekawymi miejscami, znajdziemy też niezwykłe okazy drzew, krzewów i kwiatów. Jest to główny powód, dla którego warto odwiedzić to miejsce. Można tam odpocząć na łonie natury, pobyć z przyrodą i nacieszyć się jej pięknem. Z pewnością Park Miejski każdy powinien zobaczyć!