Podwyżki opłat za wywóz odpadów w Legnicy: Mieszkańcy i przedsiębiorcy zapłacą więcej od 1 lipca

Decyzją Rady Miejskiej Legnicy, która przegłosowała uchwałę stosunkiem głosów 13 do 9, mieszkańcy miasta będą musieli ponieść koszt wyższej opłaty za wywóz śmieci. Nowa stawka, która zacznie obowiązywać od 1 lipca, wyniesie 34,90 zł miesięcznie od osoby. Oznacza to wzrost o 32 procent w porównaniu do dotychczasowej opłaty. Przedsiębiorstwa natomiast będą rozliczane na podstawie ilości odpadów produkowanych przez siebie. Stawka dla nich zostanie ustalona na poziomie 180,57 zł za metr sześcienny, co stanowi aż 240-procentowy wzrost. Wprowadzenie nowych stawek ma na celu realistyczne przedstawienie kosztów wywozu śmieci, co jest niezbędne dla realizacji nowych przetargów na ten usługę oraz uniknięcia kryzysu w gospodarce odpadami we wrześniu.

Legniczanie, którzy mają możliwość kompostowania odpadów, będą mogli skorzystać z obniżonej stawki. Opłata za wywóz śmieci dla nich wyniesie o 3,10 zł mniej od osoby.

Obowiązujące od 2021 roku stawki wynosiły 26,50 zł od osoby dla mieszkańców i 52,92 zł za metr sześcienny odpadów dla przedsiębiorstw. W trakcie sesji rady miejskiej wyszło na jaw, że były one niewłaściwie obliczone. Jak wynika z dyskusji, przedsiębiorstwa wytwarzały 27 procent całkowitej masy odpadów zgromadzonych w Legnicy, ale opłata pobierana od nich pokrywała jedynie 16 procent kosztów. W rezultacie opłata obciążająca firmy była zdecydowanie zbyt niska.

– Przez ostatnie trzy lata to legniczanie dołożyli się do finansowania gospodarki odpadami przez przedsiębiorców – podkreślił prezydent miasta, Maciej Kupaj.