Świętowanie Międzynarodowego Dnia Teatru: Upamiętnianie historii i przekaz Jon Fosse

Za inicjatywą Międzynarodowego Instytutu Teatralnego, w 1961 roku, ustanowiono Międzynarodowy Dzień Teatru. Jest to okoliczność, która ma na celu upamiętnienie wydarzenia z 1957 roku, które miało miejsce w Paryżu – inauguracji Teatru Narodów. Ten festiwal był miejscem spotkań zespołów teatralnych, zarówno z terytoriów oddzielonych „żelazną kurtyną”, co podkreśla jego znaczenie historyczne i polityczne.

W tym roku, do napisania orędzia na Międzynarodowy Dzień Teatru, zaproszono norweskiego autora, Jon Fosse. Fosse, który jest laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2023, stworzył komunikat pod tytułem „Sztuka to pokój”. Jest to hasło akuratnie wpisujące się w aktualne czasy, pełne napięć i konfliktów.

Dla wszystkich zainteresowanych, polskie tłumaczenie tego orędzia zostało opublikowane na stronie internetowej Międzynarodowego Instytutu Teatralnego. Warto zapoznać się z treścią tej wiadomości, aby lepiej zrozumieć znaczenie i cel obchodów tego ważnego dnia w kalendarzu teatralnym.