Polonez maturzystów w Legnicy – niepisana tradycja ku dobrym wynikom na egzaminie dojrzałości

Absolwenci szkół średnich z Legnicy, liczni w setki, zgromadzili się na wydarzeniu mającym symboliczne znaczenie dla ich przyszłych losów edukacyjnych. Według starodawnej, aczkolwiek nieoficjalnej tradycji, te osoby, które zdecydują się na udział w korowodzie tanecznym, mogą spodziewać się pomyślnych rezultatów podczas nadchodzącej matury.

W Rynku legnickim, dokładnie o 12:00, rozbrzmiały melodyjne dźwięki poloneza, porywające swoją siłą i pełnią ekspresji. Wyjątkowo dla tej ceremonii, akompaniamentem były dzwony katedralne, które normalnie rezerwowane są tylko na okoliczności świąteczne oraz inne wybitne uroczystości.

Kiedy padł komunikat „czas rozpocząć polonez”, wszystkie pary ruszyły do tańca. Wykonanie było płynne i pełne gracji, jakby uczniowie przygotowywali się do tego momentu od dłuższego czasu. W rzeczywistości tak właśnie było – wielu maturzystów przyznało się, że intensywnie trenowali ten taniec na przełomie ostatnich tygodni, często wykorzystując do ćwiczeń np. lekcje wychowania fizycznego.