Działania prokuratury przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej podejrzanej o handel narkotykami i nielegalnymi wyrobami tytoniowymi

Do sądu trafił akt oskarżenia, który Prokuratura Okręgowa w Legnicy wystosowała wobec Damiana M., Mateusza Sz. i Kamila H. Każdy z nich jest członkiem grupy przestępczej, której główną działalnością było zajmowanie się nielegalnym obrotem narkotyków i produktów tytoniowych bez wymaganych znaków akcyzy. Oskarżeni muszą stawić czoła zarzutom dotyczącym popełnienia łącznie 13 różnych przestępstw, wśród których znalazło się posiadanie broni palnej i amunicji bez odpowiednich zezwoleń.

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Głogowie odegrali kluczową rolę w procesie rozpracowywania tej zorganizowanej grupy przestępczej. Dnia 9 lutego 2023 roku, na podstawie wcześniejszych ustaleń operacyjnych, władze postanowiły, że Damian M. i Mateusz Sz. mogą posiadać broń palną. Wspierani przez specjalistów od zwalczania terroryzmu z Wrocławia, funkcjonariusze podjęli decyzję o obserwacji obu podejrzanych na terenie garaży samochodowych w Głogowie. Akcję rozpoczęli, gdy Damian M. i Mateusz Sz. opuścili swój pojazd – Volkswagena Touarega i skierowali się do jednego z garaży.

Okazało się, że garaż służył jako magazyn dla przechowywania narkotyków. Policjanci odkryli i zabezpieczyli różne substancje nielegalne: 3,5 kg amfetaminy, około 60 dag metamfetaminy oraz ponad 2 kg marihuany. Ponadto znaleziono tam również 20 worków z krajanką tytoniową (łącznie ważących 400 kg) oraz 27 kartonów z papierosami bez znaków akcyzy (łącznie 274.600 sztuk).