Wybory w okręgu obejmującym Jelenią Górę i Legnicę: Większość dla PiS, ale traci trzech senatorów

W wyborach odbywających się na terenie dawnego województwa jeleniogórskiego i legnickiego, czyli w okręgu numer 1, doszło do niewielkiego zwycięstwa strony Prawa i Sprawiedliwości z wynikiem 34,8 procent, pokonując Koalicję Obywatelską, która uzyskała 33,78 procent poparcia. Mimo to, na obszarze tego samego okręgu senackiego, składającego się z trzech części – nr 1, 2 i 3, dominowała opozycja.

Na wybory w pierwszym okręgu przyszło 512 177 osób spośród 716 400 uprawnionych do głosowania, co daje frekwencję na poziomie około 71,49 procent. Zarówno PiS, jak i KO osiągnęły zbliżone do siebie wyniki, jednak ostatecznie to Prawo i Sprawiedliwość zdobyło większą ilość głosów w tym okręgu. Przewiduje się, że obie partie zapewnią sobie po pięciu reprezentantów w Sejmie, a pozostałe dwa mandaty zostaną przydzielone innym komitetom.

Zdobyte przez Prawo i Sprawiedliwość 174 643 głosy to 34,80 procent wszystkich oddanych. Najwięcej z nich – 89 172 – zdobyła Elżbieta Witek, obecnie sprawująca funkcję marszałka Sejmu. Oprócz niej, pewne miejsce w parlamencie mają również Marzena Machałek z wynikiem 18 363 głosów oraz Krzysztof Kubów, na którego zagłosowało 15 928 wyborców. Kolejnym kandydatem do zdobycia mandatu jest Szymon Pogoda, który uzyskał poparcie od 10 117 osób.

Jednakże, w porównaniu do poprzednich wyborów z 2019 roku, PiS prawdopodobnie nie zostanie reprezentowany przez sześciu posłów w tym okręgu. Wcześniej partii udało się osiągnąć kilkunastoprocentową przewagę nad konkurencją. Jeśli mimo wszystko kolejnym posłem z listy PiS miałby być Wojciech Zubowski, to musi on liczyć na poparcie ze strony 8 527 wyborców.