Legionella pneumophilia stwarza zagrożenie dla mieszkańców ul. Poznańskiej 35 w Legnicy

Budynek mieszkalny znajdujący się na ulicy Poznańskiej 35 w Legnicy jest od ostatnich dni miejscem, gdzie korzystanie z pryszniców stało się niewskazane. Przyczyną tego jest obecność bakterii Legionella pneumophilia, która może powodować poważne, a w niektórych przypadkach nawet śmiertelne, zapalenie płuc. Bakteria ta nie stwarza żadnego zagrożenia, jeśli zostanie spożyta poprzez picie wody. Problem pojawia się tylko wtedy, gdy dostanie się do płuc poprzez drogę oddechową, co może mieć miejsce na przykład podczas kąpieli.

Zanieczyszczenie Legionellą pneumophilią wykryła Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna (WSSE) w Legnicy. Bakteria została znaleziona w systemie ciepłej wody jednego z mieszkań na ulicy Poznańskiej 35. Jacek Watral, dyrektor WSSE twierdzi, że obecność bakterii w budynku jest częściowo spowodowana przez decyzje zarządcy i mieszkańców.

Zarząd Młodzieżowej Mieszkaniowej Spółdzielni Własnościowej Przystań przedstawił mieszkańcom propozycję obniżenia temperatury ciepłej wody z 55 do 40 stopni Celsjusza. Obniżka temperatury wody oznaczała jednocześnie redukcję kosztów jej podgrzewania. Mieszkańcy zgodzili się na tę zmianę, licząc na niższe rachunki. Niestety, nie zdawali sobie sprawy, że takie działanie może stworzyć idealne warunki dla rozwoju Legionelli pneumophilia. Bakteria ta nie przetrwałaby w wyższej temperaturze, jednak rozmnaża się w ciepłej wodzie, zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach instalacji.