Co może pomóc w transporcie osoby w wieku podeszłym?

Praca opiekunki w Niemczech – choć bardzo opłacalna, każdego dnia niesie ze sobą nowe wyzwania. Mogą niekiedy przydarzyć się nieprzewidziane sytuacje, gdy transport podopiecznego będzie konieczny. Przemieszczanie się z osobą starszą stale unieruchomioną lub z ograniczoną mobilnością to jednak trudne zadanie, które wymaga od opiekunki nadmiernej ostrożności i delikatności. Wobec tego postanowiliśmy wspomóc was i podpowiedzieć, jak transportować osoby starsze. Jak zadbać o komfort naszego podopiecznego i co pomoże w jego transporcie?

Transport osoby starszej – bezpieczeństwo to podstawa

Wraz z wiekiem pewne funkcje organizmu zaczynają ulegać stopniowemu bądź całkowitemu pogorszeniu. Seniorzy często zmagają się z problemami ze słuchem czy wzrokiem, a niekiedy także z chorobami przewlekłymi, które odbierają im dotychczasową mobilność ruchową i radość z życia. Na tym aspekcie pragniemy skupić się w dzisiejszym artykule, by ułatwić wam wykonywanie powierzonych obowiązków i jednocześnie pozwolić wam na podnoszenie swoich kwalifikacji. Wspominamy o tym z jednego prostego powodu. Praca opiekunki w Niemczech jest sporym obciążeniem dla sfery fizycznej i psychicznej, co często prowadzi do wypalenia zawodowego lub zespołu stresu opiekunki. Przemieszczanie się z osobą starszą to natomiast nie lada wyzwanie, zwłaszcza jeśli senior jest osłabiony, a zrobienie kilku kroków sprawia mu ogromne trudności. W tym wszystkim ważna jest dbałość o samopoczucie i komfort seniora. Profesjonalna opiekunka osób starszych powinna wykazać się dużymi pokładami cierpliwości i empatii, a jednocześnie reagować na potrzeby swojego podopiecznego. Komunikacja oparta na wzajemnym zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa to klucz do sukcesu. Co jeszcze należy wiedzieć?

Jak przemieszczać się z osobą starszą?

Problemy z narządem ruchu to przypadłość, która coraz częściej dotyka osoby starsze. Podejmując zatem pierwsze zlecenie w branży opiekuńczej, należy przygotować się na to, iż stan zdrowia podopiecznego może nałożyć na was dodatkowe wyzwania. Jednym z nich jest właśnie transport osoby z ograniczoną mobilnością, która wymaga należytej opieki i dbałości o bezpieczeństwo. Jak to zrobić prawidłowo? Otóż przemieszczanie się z podopiecznym może na początku współpracy wiązać się z dużym stresem, co więcej – osoby starsze nie zawsze są chętne na podjęcie współpracy, a to przejawia się w ich zachowaniu. Seniorzy niekiedy zdają się być uparci, a nawet i agresywni. W tej sytuacji należy oczywiście zachować spokój. Podnoszenie głosu czy wykonywanie gwałtownych ruchów nikomu ani niczemu nie służy. Opiekunka powinna wytłumaczyć podopiecznemu, dlaczego transport jest konieczny i jak krok po kroku umożliwi mu zmianę pozycji. Dopiero na tej podstawie będzie mogła przejść do właściwej procedury. Więcej o transporcie osób starszych znajdziesz na stronie – https://laxocare.pl/blog/jak-podrozowac-z-osoba-starsza-podczas-opieki/

Podnoszenie podopiecznego rozpoczynamy od przyjęcia optymalnej pozycji. Kolana powinny być ugięte, plecy natomiast wyprostowane. Tym sposobem ryzyko wystąpienia kontuzji będzie znikome. Podopiecznego należy wówczas stabilnie chwycić i przemieścić na wózek inwalidzki. Pamiętajcie, by nie wykonywać gwałtownych szarpnięć i nie podnosić chorego na prostych kolanach. Dodatkowo zwróćcie uwagę na odległość między wami a podopiecznym. Brak znajomości podstawowych zasad może być niebezpieczny dla zdrowia opiekunki.

Akcesoria do przemieszczania pacjentów – to może pomóc

Wózek inwalidzki to kluczowy sprzęt, jakiego nie może zabraknąć w domu osoby starszej unieruchomionej lub z ograniczoną mobilnością. Uważamy jednak, że warto zainwestować w dodatkowe akcesoria do przemieszczania pacjentów, które ułatwią wam to zadanie i wyeliminują ryzyko wystąpienia poważnej kontuzji. Transfer obrotowy do przenoszenia podopiecznego jest zatem elementem niezbędnym w opiece nad osobą starszą. Usprawnia codzienne czynności i pozwala zmienić pozycję bez nadmiernego obciążenia dla kręgosłupa. Z pomocą mogą także przyjść maty zapobiegające ześlizgiwaniu się oraz specjalne pasy do przenoszenia osób starszych, które są wygodne i łatwe w użyciu.

Akcesoria niezbędne do przemieszczania pacjentów powinny zostać zapewnione przez rodzinę waszego podopiecznego. Warto przedstawić swoje potrzeby i poprawić dotychczasowy komfort pracy!