legnica-atrakcje

Najwspanialsze zabytki w Legnicy

Legnica to miasto położone w południowo-zachodniej części Polski, w województwie dolnośląskim. Zajmuje powierzchnię 56,29 km2 i znajduje się na normalnej wysokości 113 metrów n.p.m. Przez miasto przepływają rzeki Kaczawa i Czarna Woda. Natomiast gospodarka Legnicy opiera się głównie na przemyśle miedziowym i srebrnym. Warto dodać, że KGHM Polska Miedź jest jedną z największych na świecie firm produkujących miedź i srebro.

Aczkolwiek nie będziemy się tutaj skupiać na gospodarce, tylko na przepięknych zabytkach, które warto odwiedzić, wybierając się na wakacje do Legnicy. Jednak, zanim wyruszymy w podróż po tej urokliwej mieścinie, przedstawimy Wam krótką, lecz treściwą historię tego miasta.

Historia Legnicy

Ziemia legnicka została zasiedlona przez plemiona celtyckie około V wieku p.n.e., a miasto stało się siedzibą wielkich książąt polskich w roku 1163. Podczas najazdu mongolskiego w roku 1241 miasto zamieniło się w pole bitwy i pokonało wojska czeskie. Z kolei w XIV wieku, po odkryciu złota w Kaczawie, Legnica stała się jednym z najszybciej rozwijających się miast na świecie. Niestety później została częściowo zniszczona w ogromnym pożarze. Na szczęście po II wojnie światowej Legnicę odbudowano, żeby mogła prężnie się rozwijać aż do dnia obecnego.

A teraz, bez dalszego przeciągania, przedstawiamy najciekawsze atrakcje turystyczne Legnicy.

Najpiękniejsze zabytki Legnicy

Legnica to miasto, które zwala z nóg pod kątem wizualnym. Nowoczesność przeplata się tutaj ze starymi tradycjami, które można dostrzec niemal na każdym kroku. Z tego też względu turyści bardzo chętnie zaglądają do tej części Polski, a szczególnie osoby, których pasją jest historia i zabytki architektoniczne. Sprawdźmy więc, jakie zabytki w Legnicy powinniśmy zwiedzić na pierwszym miejscu.

Zamek Piastowski w Legnicy

Zamek legnicki położony w odległości około 1,5 kilometra od centrum miasta był w 1163 roku rezydencją słynnych książąt śląskich. Budowla robi naprawdę imponujące wrażenie zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Na przestrzeni swojego istnienia zamek przeżył wiele wzlotów i upadków, aby dzisiaj służyć jako jedna z najpiękniejszych atrakcji w Legnicy.

Warto tutaj zajrzeć w sezonie letnim, szczególnie po zachodzie słońca, gdy ta majestatyczna budowla nabiera zupełnie nowego blasku. Zamek Piastowski w Legnicy jest oczywiście dostępny dla zwiedzających, którzy mogą tutaj dowiedzieć się bardzo wiele o historii całego regionu. Jest to definitywnie jeden z najstarszych zabytków w Legnicy.

Pałac Opatów Lubiąskich w Legnicy

Pałac Opatów Lubiąskich obecnie przekształcony jest na muzeum miedzi. Obiekt mieści się około 1,5 km od centrum miasta i jest barokowym typem pałacu wzniesionym w XVIII w. Pałac został założony przez opata lubiąskiego i obecnie pełni funkcję jednego z najciekawszych muzeów w okolicy.

Jeżeli interesuje nas historia przemysłowa, a szczególnie związana z wydobyciem i przetwarzaniem miedzi, powinniśmy zerknąć do tego muzeum. Będąc w środku, poznamy wszystkie szczegóły na temat historii miedzi w Legnicy, a do tego będziemy mieć okazję podziwiania wspaniałych eksponatów.

Rynek w Legnicy

Rynek w Legnicy to jedno z najlepszych miejsc do poznania historii tego miasta. Plac rynkowy udekorowany jest przykuwającym oko ratuszem, a staroświeckie kamienice skutecznie dopełniają magicznego wizerunku tej malowniczej lokacji. Warto wspomnieć, że te śliczne domki zostały mocno zniszczone w czasie II wojny światowej. Jednak po wojnie, wspólnym wysiłkiem legniczan, te urokliwe kamienice odzyskały swój dawny blask.

Na rynku znajdują się też liczne kawiarnie i restauracje, które w lecie oferują swoje pyszności w kwiecistych ogródkach. Jest to idealna okazja na posilenie się smaczną kuchnią i łyknięcie orzeźwiającego napoju po wyczerpującym spacerze po najpiękniejszych miejscach Legnicy.

Stary i Nowy Ratusz w Legnicy

Nieopodal legnickiej katedry znajduje się Nowy Ratusz zaprojektowany w stylu neorenesansowym. Budynek prezentuje się iście imponująco już od czasu swojego powstania, czyli 1905 roku. Jest to bardzo masywna budowla z cudnie zdobioną elewacją, która każdego roku dostarcza turystom niezapomnianych wrażeń. Jeśli interesują nas zabytki, ten jest jednym z najlepszych w Legnicy.

Następnie wystarczy, że przejdziemy tylko mały kawałek – z powrotem na rynek, aby ujrzeć kolejny cud budowlany, jakim jest Stary Ratusz w Legnicy. Obiekt został udostępniony dla mieszkańców w 1741 roku i na przestrzeni swojego istnienia doczekał się dwóch znacznych przekształceń. Tutaj również znajdziemy zdobioną elewację, a do tego będziemy mogli podziwiać piękną wieżę i kamienne schody.

Brama Głogowska w Legnicy

Nieopodal zamku znajduje się Brama Głogowska w Legnicy, której towarzyszy wyniosła wieża z czerwonej cegły. Niegdyś ten obiekt był olbrzymi. Składał się z trzech bram i 30 baszt. A całość połączona była masywnymi murami obronnymi. Niestety w XIX wieku obiekt doświadczył intensywnej rozbiórki, w wyniku której zdemontowano dwie bramy i usunięto większą część murów.

Brama Głogowska w Legnicy odznacza się łukiem neogotyckim, który sprawia, że budowlę można rozpoznać z daleka. Ponadto, na szczycie znajduje się zegar słoneczny, stanowiący wisienkę na torcie tej zabytkowej atrakcji. Jeżeli znajdziemy się na spacerze gdzieś w pobliżu, powinniśmy odwiedzić ten wyjątkowy obiekt w Legnicy.

Najlepsze zabytki religijne w Legnicy

Jeżeli w dalszym ciągu pragniemy obejrzeć więcej tych cudnych staroci, zawsze możemy wybrać odwiedziny w kościołach, klasztorach albo mauzoleum. A to dlatego, że Legnica jest również bogata i pod tym względem. Znajdują się tutaj jedne z najstarszych zabytków religijnych w kraju. Jeśli więc gustujemy w tego typu atrakcjach, Legnica zapewni nam maksymalną satysfakcję. A teraz rzućmy okiem, które z tych religijnych reliktów warto odwiedzić w pierwszej kolejności.

Kościół Ewangelicko-Augsburski pw. Marii Panny w Legnicy

A oto jeden z najstarszych kościołów na Śląsku. Ten niesamowity budynek, zwany też kościołem Mariackim, został oddany do użytku w XII wieku. Można go znaleźć w niższej części Legnicy, gdzie dumnie sprawuje swoją rolę majestatycznego zabytku całej okolicy.

W kościele odbywają się nabożeństwa, podobnie jak w każdej innej świątyni. Jednak stojąc w środku, możemy podziwiać tutaj niesamowite dekoracje religijne i zachwycać się boskim sklepieniem. Jeżeli celujemy w najstarsze zabytki Legnicy, kościół Mariacki musi znaleźć się na naszej drodze.

Dawny kościół i klasztor benedyktynek w Legnicy

Ten legnicki budynek dawnego klasztoru utrzymuje się w mieście już od XIII wieku. W tym samym stuleciu, w którym powstał, doświadczył też ogromnego pożaru, którego skutki w pełni zażegnano w 1291 roku. Natomiast w 1526 roku budowla powędrowała w ręce Benedyktynek, dzięki którym pojawił się również kościół pw. św.Maurycego.

Ten wspaniały obiekt składa się z ceramicznych dachów, kamiennych obramowań drzwi i okien, a także rzeźbionych w kamieniu nagrobków. Dawny kościół i klasztor benedyktynek w Legnicy utrzymany jest w cudnym stylu barokowym, dzięki czemu stanowi dzisiaj jeden z najczęściej odwiedzanych zabytków w Legnicy.

Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP w Legnicy

Emanujący przyciągającym stylem neoromańskim, ten niezwykły budynek cieszy się ogromną popularnością wśród osób odwiedzających Legnicę. Powstał dzięki planom Oskara Hossfelda, który umieścił w tej magicznej świątyni rozmaite witraże, rzeźby i malowidła.

Wchodząc do tego boskiego przybytku, możemy obejrzeć witraże artystyczne braci Linnemann, rzeźbę z białego marmuru przedstawiającą Matkę Boską Beurgera, a także przepiękny ołtarz Hugo Beurgera. Ten wspaniały zabytek jest jedną z tych atrakcji w Legnicy, które zostaną w naszej pamięci na bardzo długie lata.

Mauzoleum Piastów Śląskich w Legnicy

Ten niezwykły obiekt zbudowano w XVII wieku, jako pierwszą na terenie Śląska kaplicę grobową. W środku znajduje się wiele osobistości, które umieszczane są w tym mauzoleum od początku jego istnienia. Sama budowla ma charakter barokowy. Natomiast jej inskrypcje i malowidła to rekonstrukcje, które wykonano na przełomie XIX i XX stulecia.

W pewnym momencie obiekt stał się tak popularny, że przeniesiono tu również trumny ze szczątkami Zofii Elżbiety i Ludwika IV. Na miejscu można zobaczyć wspaniałe sarkofagi, w których spoczywają Jerzy Wilhelm i jego rodzice. Każdy z tych sarkofagów wygląda jak najcenniejsze dzieła sztuki. Są zdobione z dbałością o każdy drobiazg – pozłacane i posrebrzane.

Najlepsze zabytki Legnicy – urzekające kamienice

Wszystkie osoby, które przyjechały do Legnicy, żeby zaczerpnąć również relaksujących spacerów, znajdą tu wiele malowniczych alejek i uliczek. Są to znakomite miejsca na spacery z całymi rodzinami albo na romantyczne przechadzki we dwoje. Tak czy siak, przechodząc obok tych czarujących kamieniczek, od razu udzieli nam się nastrojowa i niepowtarzalna atmosfera.

Kamienice  „Śledziowe” w Legnicy

Warto wspomnieć, że jeśli odwiedziliśmy już Stary Ratusz, powinniśmy skierować nasz wzrok na osiem wyjątkowych kamienic. Są to tzw. Kamienice „Śledziowe” (od handlarzy śledziowych, którzy sprzedawali tu swoje produkty), które dekorują Legnicę już od XVI wieku. Budynki te doczekały się niejednego remontu, dlatego dzisiaj charakteryzują się stylem barokowym, renesansowym i klasycystycznym.

Należy też zaznaczyć, że w pobliżu znajduje się znakomita atrakcja dla wszystkich zakochanych par. Mowa oczywiście o studni zakochanych, która powstała w XII stuleciu. Studnia ma głębokość sześciu metrów i kształt wielościanu. Kształt studni został zmieniony na wielościan nie aż tak dawno. A powodem tej zmiany była rewitalizacja. Jeżeli odwiedzamy Legnicę we dwoje, powinniśmy się udać na romantyczny spacer, który zakończymy przy tym miłosnym źródełku.

Kamienica Scultetusa w Legnicy

Ta renesansowa kamienica mieści się na jednej z najstarszych ulic w Legnicy. W XV wieku jej właścicielem był Hans Scholz – popularny humanista. W górnej części można dojrzeć dekorację sgraffitową, którą datuje się na początek XVII wieku. Bardzo możliwe, że była nią pokryta cała elewacja. Jednak z racji tego, że nie można nigdzie tego potwierdzić, pozostają nam tylko domysły.

Spacerując wzdłuż tych niesamowitych atrakcji Legnicy, nie możemy też przejść obojętnie obok pomnika Satyrykonu, który odsłonięto w 2006 roku. Te odlane z brązu dzieło sztuki stanowi symbol Międzynarodowej Wystawy Satyrykonu. I wyposażone jest w tablice informacyjne na temat artystów i autorów satyry.

Dom Pod Przepiórczym Koszem w Legnicy

Ten cudowny budynek nigdy nie może opędzić się od odwiedzających. Jest to bardzo czarująca kamienica renesansowa, której powstanie datowane jest na XVI wiek. Elewacje są bardzo szczegółowo wykonane – dekorowane sgraffitowymi dodatkami. Owe dodatki zostały odkryte przypadkiem, w momencie renowacji obiektu w 1909 roku.

Niedaleko tej legnickiej atrakcji znajduje się dość nietypowa dekoracja miejska, o której musieliśmy tutaj wspomnieć. Jest to pokaźnych rozmiarów kula z brązu, na której znajduje się panorama całego miasta. Aczkolwiek nie przedstawia Legnicy takiej, jaką jest dzisiaj, a Legnicę z XVIII wieku. Jest to kolejna atrakcyjna ciekawostka, która możemy zobaczyć, spacerując uliczkami Legnicy.

Czy warto zwiedzać Legnicę?

Legnica to jedno z tych miast, które nigdy nie zawodzi pod kątem liczby i rodzajów atrakcji. Zabytki, rozrywkę i gastronomię można tu znaleźć w każdym miejscu, nawet na peryferiach miasta. Miasto jest domem dla jednych z najstarszych budowli w Polsce, a do tego większość z nich jest zachowana w doskonałej kondycji. Mieszkańcy miasta są bardzo przyjaźnie nastawienie do turystów, co jeszcze bardziej podkręca niepowtarzalny urok tej ślicznej mieściny.

Niezależnie od tego, czy wybieramy się na urlop, wycieczkę, czy po prostu weekendową ucieczkę od codziennej rutyny, podczas powrotu do domu będziemy żegnać Legnicę ze łzami w oczach.

A jeżeli macie ochotę na poznanie bardziej nietypowych atrakcji w Legnicy, zapraszamy do przeczytania naszego drugiego artykułu, który również znajdziecie na tej stronie.