Problemy z biletomatami – kiedy jest szansa na anulowanie mandatu?

Mandat za brak biletu bywa sporym obciążeniem finansowym, więc warto dowiedzieć się, kiedy można go uniknąć. Problemy z legnickimi biletomatami zdarzają się dość często. Należy jednak podkreślić, że nie zawsze winne są maszyny. Mirosław Serafin z Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego podkreśla, że kłopoty z zakupem biletu mogą być wynikiem błędów ludzkich. Nie każdy wie, w jaki sposób prawidłowo obsługiwać urządzenie. Oczywiście zdarzają się awarie biletomatów. Zastanawiasz się, jak postępować w przypadku, gdy kontrolujący bezwzględnie wypisze mandat? Poniżej udzielono odpowiedzi na to pytanie.

Spór z kontrolerem biletów?

Nawet, jeśli doszło do awarii biletomatu, to nie warto wdawać się w spór z kontrolerem biletów. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że pracownik nie może zweryfikować tego, czy mówimy prawdę. Nie jest to osoba odpowiedzialna, ani uprawniona do przeglądów technicznych urządzenia. Oczywiście, w niektórych przypadkach pracownicy MPK starają się sprawdzić, czy maszyna działa prawidłowo, jednak nie jest to regułą. Należy przyjąć mandat za brak biletu, który upoważnia do przejazdu. Następnym krokiem jest odwołanie się od kary niesprawiedliwie przyznanej kary finansowej.

Awarie widoczne w systemie

Pracownicy techniczni z łatwością mogą sprawdzić, czy w danym terminie odnotowano zakłócenia w działaniu biletomatów. Wszelkie nieprawidłowości widoczne są w systemie. Właśnie dlatego możliwa jest ocena, czy problem z zakupem biletu był spowodowany czynnikami niezależnymi od podróżującego. Jeśli tak, to mandat zostanie anulowany. Serafin z MPK w Legnicy poleca przygotować się na każdą ewentualność – zakłócenia w pracy urządzeń mogą być spowodowane np. gwałtownymi zjawiskami pogodowymi lub aktami wandalizmu.

Inne formy zakupu biletu

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zakupić kilka biletów „na zapas” lub skorzystać z aplikacji mobilnej. Warto wspomnieć również o możliwości nabycia biletu w pojeździe, jednak niezbędne jest posiadanie przy sobie pieniędzy. Osoby, którym nowoczesne technologie nie są obce powinny wziąć pod uwagę, że seniorzy mogą potrzebować pomocy.