Nowe budki dla jerzyków. Jak miasto wspiera środowisko naturalne?

Urząd Miasta w Legnicy aktywnie wspiera środowisko naturalne. Akcje proekologiczne wspomagają również edukację najmłodszych mieszkańców. W tym sezonie zakupiono aż 200 budek lęgowych dla jerzyków. To wyjątkowe ptaki, których z roku na rok jest coraz mniej. Nie każdy wie, że wiąże się to ze zwiększeniem ilości dokuczliwych owadów, takich jak komary, meszki, muchy. Właśnie dlatego warto wspierać rozwój populacji na wiele różnych sposobów – przyroda z pewnością nam się za to odwdzięczy.

Gdzie pojawiły się budki lęgowe?

Budki lęgowe dla jerzyków pojawiły się w różnych częściach miasta. Zostały one zamontowane na ternie bliskich okolic Parku Miejskiego, Zarządu Gospodarki Mieszkaniowej, Spółdzielni Mieszkaniowej Piekary, szkół podstawowych nr 4 i 9, VII Liceum Ogólnokształcącego. Niewielkie, drewniane domki dla ptaków stanowią schronienie przed drapieżnikami. Jest to również miejsce składania jaj przez samice. Pozostaje mieć nadzieję, że budki zostaną zaakceptowane przez upierzonych przyjaciół. Trzeba zaznaczyć, że mogą one zostać umieszczone również na prywatnych terenach. Władze miasta zachęcają do tego, aby wziąć udział w akcji. Skrzynka może zostać zbudowana własnymi rękami – wystarczy odrobina chęci.

Jak zamontować skrzynki lęgowe?

Osoby zainteresowane montażem skrzynek lęgowych na własnej posesji muszą pamiętać o kilku podstawowych zasadach. W innym przypadku domki nie zostaną zaakceptowane przez ptactwo. Budki muszą zostać umieszczone na wysokości minimum 6 m. Ponadto, nie mogą one znajdować się w gąszczu roślinności. Ważne jest, aby przed wejściem do „gniazda” rozciągała się otwarta przestrzeń. Skrzynki nie mogą znajdować się w mocno nasłonecznionym miejscu, a więc zalecane jest ich mocowanie na ścianie wschodniej lub północnej. Ciekawym jest, że jerzyki to ptaki, które nie utrudniają życia swoim sąsiadom. Nie trzeba więc martwić się o zabrudzoną elewację domu. Omawiany gatunek jest niezwykle pożyteczny. Para jerzyków może wyłapywać nawet 100 000 owadów dziennie! Właśnie dlatego ich bliska obecność jest tak cenna dla ludzi.