Sławni sportowcy pochodzący z Legnicy

Sławni sportowcy pochodzący z Legnicy

Kto z nas nie lubi sportu?! Jeśli nie uprawiać, to chociaż oglądać ? Kibicujemy swoim ulubieńcom, podziwiamy zmagania najlepszych, a przy tym dajemy się porwać sportowym emocjom. Razem ze sportowcami przeżywamy radość wygranej i gorzki smak porażki… Sport wymaga ogromu pracy nad sobą, swoim ciałem, a nie raz także i umysłem.

 Wiele osób decyduje się jednak związać swoje życie z aktywnością fizyczną. Wśród nich nie brakuje ludzi, którzy przyszli na świat w Legnicy.

Właśnie o tym będzie ten wpis! Przedstawimy Wam sportowców, którzy osiągają wielkie sukcesy, a urodzili się i pochodzą z tego pięknego miasta!

Nasz mały przegląd sportowców pochodzących z Legnicy, zaczniemy od naprawdę ciężkiego i twardego zawodnika. Jego waga przekracza 120 kilogramów, a on sam uważany jest za jednego z lepszych strongmenów w Polsce. O kim mowa? Oczywiście o Tyberiuszu Kowalczyku, pseudonim Tyberian. Urodził się 29 stycznia 1979 roku. Nie od razu związał się ze sportem. Dopiero kiedy osiągnął pełnoletność, zdecydował się na rozpoczęcie treningów, które miały podnieść jego siłę. W 2001 roku, w Boguszowach-Gorcu bierze udział w amatorskich zawodach strongmenskich. Tyberiusz Kowalczyk uważa to za początek swojej poważnej kariery. A ma się czym w niej pochwalić…

Osiągał sukcesy nie tylko na zawodach w Polsce, ale też za granicą, zwłaszcza w latach 2003-2010. Jego występy można było śledzić w telewizji. Zawody strongmenskie przeżywały w tym czasie prawdziwy rozkwit. Obok Tyberiusza, można było także zobaczyć tam, między innymi, Mariusza Pudzianowskiego. Później postanowił nieco zmienić dyscyplinę, którą się zajmował. W 2012 roku zaplanowana był jego pierwsza walka na arenie MMA. Jego przeciwnikiem miał być wtedy popularny ostatnio Marcin Najman. Z przyczyn organizatorskich nie doszło do tego pojedynku. Ostatecznie w MMA zadebiutował dopiero w 2014 roku. Wstąpił także w KSW, w 2017 roku. Niestety przegrał wtedy walkę z Mariuszem Pudzianowskim. Tyberiusz Kowalczyk borykał się przez pewien czas z licznymi kontuzjami i urazami. Pomimo tego, udało się mu jednak osiągnąć bardzo wiele, zwłaszcza w zawodach strongmenskich.

Kolejna osoba, także zajmuje się ciężarami, choć w trochę lżejszej formie ?

I w dodatku jest kobietą! Przedstawiamy Aleksandrę Klejnowską-Krzywańską. Urodziła się 17 grudnia 1982, oczywiście w Legnicy. Zajmuje się podnoszeniem ciężarów. Z racji pełnienia przez nią służby wojskowej, na co dzień jest zawodniczką Cywilno-Wojskowego Związku Sportowego „Zawisza Bydgoszcz”. Ta polska sztangistka zasługuje na uznanie i wyróżnienie ze względu na liczne wyróżnienia i nagrody, jakie zdobywała na całym świecie. Jest Mistrzynią Świata z 2001 roku. Mistrzostwa Europy wygrywała aż cztery razy! W 2001, 2002, 2004 i 2008 roku.

Niestety, kariera sportowa nie zawsze jest kolorowa. Podczas Mistrzostw Europy w 2002 roku, została zdyskwalifikowana przez sędziów, za używanie substancji zakazanych (dopingu). Nałożono wtedy karę, podczas której przez 2 lata nie mogła stratować w zawodach. Polska prokuratura, po przeprowadzeniu śledztwa uznała, że zawodniczka jest niewinna, a substancja zakazana została jej dosypana do jedzenia. Kary jednak nie cofnięto i polska sztangistka musiała czekać na jej koniec, żeby wziąć udział w zawodach. Pomimo tego drobnego incydentu, udało się jej później wygrać wiele rywalizacji. W 2004 roku, udało się jej pobić aż dwa rekordy Europy. Pierwszy w dwuboju, a drugi w podrzucie. Pomimo długoletniej obecności w sporcie i podnoszeniu ciężarów, bardzo dobrze sobie radzi i zdobywa kolejne wyróżnienia.

Sport ma wiele dyscyplin i wiele odsłon.

To nie tylko piłka nożna, ręczna, koszykowa, siatkowa, czy sporty zimowe. Choć to jedne z najchętniej i najczęściej oglądanych rywalizacji, istnieją także inne, mniej popularne, ale z pewnością nie mniej ciekawe i wymagające. Przykładem takiej dyscypliny jest brydż.

Zawodnikiem, który ma osiągnięcia w tej dyscyplinie, jest pochodzący z Legnicy, Piotr Zatorski. Urodził się 13 czerwca 1987 roku. Właściwie to Arcymistrz Piotr Zatorski. Otrzymał ten zaszczytny tytuł za osiągnięcia, które zdobył w brydżu sportowym. Może się pochwalić między innymi zwycięstwem w jednych z najtrudniejszych zawodów brydżowych na świecie. Dokonał tego w 2015 roku.

W Legnicy urodziło się wielu sportowców, którym udało się osiągnąć sukces. Mamy nadzieję, że do tych nazwisk dołączą wkrótce kolejne osoby, które jeszcze bardziej rozsławią miasto.

1 komentarz

  1. Bez dwóch zdań Tyberiusz Kowalczyk jest najsłynniejszym sportowcem pochodzącym z Legnicy.

Komentarze wyłączone.