Symbole Legnicy

Może nawet nie zdajesz sobie sprawy, ale symbole Legnicy znajdziesz w większości miejsc w tym mieście. Herb, flagę, czy słynne legnickie lwy, znajdziemy w wielu lokalizacjach. Zastanawiałeś się kiedyś, jaka jest ich historia albo co oznaczają?…

Zapraszamy na wpis poświęcony w całości symbolom miasta. Od tych, które od wieków zdobią miasto, aż po ten który powstał całkiem niedawno.

Jako pierwszą, postaramy się przedstawić flagę, którą na pewno nie raz można zobaczyć na ratuszu, czy w innych miejscach miasta. Nie jest ona zbyt skomplikowana ? Składa się po prostu z dwóch, równych pasów. Pierwszy jest koloru białego, natomiast ten poniżej niego, koloru niebieskiego. I to tyle… Wcześniej flaga Legnicy była żółto-niebieska. Posiadała także herb, który znajdował się w środkowej części. Po 1945 roku została ona zmieniona na taką, jaką znamy obecnie.

Kolejnym symbolem Legnicy, który Wam przedstawimy, będzie oczywiście herb. Tutaj zatrzymamy się nieco dłużej. Zacznijmy od tego, jak wygląda. Przedstawiono na nim złotego, wspiętego na tylnie łapy, zwróconego w lewo lewa, który trzyma dwa, srebrne, skrzyżowane klucze. Wszystko to znajduje się na niebieskim tle. Zastanawiałeś się kiedyś, jaka jest symbolika tego herbu. Jeśli nie, zaraz się tego dowiesz. Lew jest symbolem Korony Czeskiej, której kiedyś podlegała Legnica. Z tej racji właśnie, w herbie znalazł się jej znak. Z kolei klucze to symbol świętego Piotra, który jest patronem miasta. Jego atrybutem, z którym często możemy go zobaczyć, są właśnie kluczem które mają podobno otwierać bramy nieba.

Ze świętym Piotrem jest także związana pierwotna wersja herbu. Przestawiała ona właśnie jego, siedzącego ze skrzyżowanymi kluczami w ręku. Otaczały go dwie wieże, które były symbolem murów miejskich. Ta wersja pochodziła z przełomu XIII i XIV wieku.

Dość długo to właśnie święty Piotr reprezentował miasto. Król Władysław Pogrobowiec próbował zmienić to w roku 1453.

Nadał wtedy herb, który był bardzo podobny do tego obowiązującego dzisiaj, ale ostatecznie nie spodobał się on ówczesnym mieszczanom i odrzucono go. Później święty Piotr zniknął z herbu, pozostały tylko jego skrzyżowane klucze, które same w sobie stały się symbolem miasta. Do dzisiaj nawet, na zabytkowych budynkach, możemy znaleźć zdobienia związane właśnie z tym motywem. Dopiero w 1807 roku, postanowiono, że herb zostanie stworzony na wzór tego, który wymyślił król Władysław Pogrobowiec. Od tego czasu, w herbie miasta znajduje się lew i klucze.

Wiele osób uważa, że poza kluczami, także i lew jest symbolem miasta, który obecny jest w wielu miejscach.

Parę lat temu, zdecydowano jednak, że rzeźby dzieci mogą kojarzyć się z Legnicą, podobnie jak krasnale z Wrocławiem. W 2014 roku rzeźbiarz Edward Mirowski stworzył pierwszą rzeźbę, która miała być początkiem cyklu. Chłopiec otrzymał imię Julek. Jest przedstawiony z dużym tornistrem, z którego wystaje proca. Ma się kojarzyć z małymi Legniczanami, którzy byli dziećmi w latach pięćdziesiątych. Kolejne rzeźby miały nawiązywać do kolejnych lat, aż w końcu zatrzymały by się na współczesności. Pomysł z podobiznami dzieci został jednak uznany za nietrafiony. Nie powstały kolejne, ale Julek zdążył się już zadomowić w mieście i jest z pewnością jedną z jego atrakcji.

To już chyba wszystkie symbole Legnicy. Będąc w mieście, zwłaszcza w jego zabytkowej części, warto wypatrzeć gdzieś rzeczy, które przedstawiliśmy. Nawet, jeśli nie zwracałeś na nie wcześniej uwagi, przekonasz się, że jest ich naprawdę sporo, w różnych miejscach.