Ciekawe miejsca w Legnicy – Zabytkowy Rynek

Zapraszamy Was na zwiedzanie jednej z najpiękniejszych części Legnicy. Pewnie każdy mieszkaniec, jak i turysta, ma swoją jedną, ulubioną, którą uważa za tą najlepszą i najładniejszą. Według wielu osób jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc jest oczywiście legnicki rynek.

O nim właśnie będzie ten wpis ? Legnicki rynek to z pewnością miejsce, które zasługuje na uwagę i wyróżnienie.

W ostatnim czasie zrobiło się o nim głośno, ze względu na prowadzone tam remonty. Jak jednak wcześniej wyglądały jego dzieje?

Rynek w Legnicy od początków miasta był miejscem, gdzie toczyła się większość życia rozrywkowego mieszkańców. Już w XIV wieku organizowano tam pojedynki na kopie. Często odbywały się „na śmierć i życie”. Wielu rycerzy stawało tam do walki, by zdobyć sławę i rozgłos. Oczywiście nie brakowało też zdecydowanie mniej krwawych rozrywek. Były więc jarmarki, targi. Na legnickim rynku stał także urząd. Było to miejsce, gdzie nie tylko można było załatwić ówczesne sprawy urzędowe. Za razem była to też siedziba wysłannika księcia. On z kolei zajmował się między innymi sądownictwem i wydawaniem wyroków. Niestety najstarszy budynek urzędu nie przetrwał do naszych czasów…

Przez legnicki rynek przeszło także mnóstwo karawan kupieckich. W dawnych czasach to właśnie (między innymi) przez Legnicę prowadził szlak kupiecki łączący Rosję i Niemcy. Z drugiej strony przez rynek przemaszerowała też ogromna ilość oddziałów wojskowych, a także ich dowódców. Wśród wodzów, którzy odwiedzili Legnicę można wymienić między innymi Napoleona Bonapartego. Jak widać, dawny legnicki rynek naprawdę tętnił życiem i był światkiem wielu wydarzeń.

Duże piętno na Rynku odcisnęła II Wojna Światowa. Wiele budynków, zwłaszcza poza ścisłym centrum, została zniszczona lub uszkodzona.

Sam Rynek zmieniał swój wygląd na przestrzeni wieków. Niektórych budynków opisywanych na przykład w starych kronikach nie znajdziemy już na mapie miasta. Zostały one wyburzone, kiedy w mieście pojawiły się samochody. Trzeba było dla nich „zrobić miejsce”. Zdecydowano więc, że niektóre kamienice okalające Rynek trzeba zniszczyć, aby stworzyć więcej przestrzeni.

Pomimo tego, na Rynku, nadal znajduje się kilkanaście budowli, które zasługują na uwagę. Przypominają także dawne dzieje miasta i jego mieszkańców.

Wśród tych najważniejszych należy wymienić z pewnością fontanny. Na Rynku znajdują się dwie. Jedna nosi nazwę „Neptuna”, natomiast druga „Syreny”. W pobliżu znajdziemy też rzeźbę „Julka”, o której pisaliśmy we wpisie poświęconym symbolom Legnicy.

Będąc na Rynku, warto zwrócić też uwagę na Kamieniczki Śledziowe, Dom Pod Przepiórczym Gniazdem czy budynek Starego Ratusza. W bliskiej okolicy Rynku warto zobaczyć także budynek Teatru imienia Heleny Modrzejewskiej.

Rynek od czasów II Wojny Światowej nie był remontowany. Do jego modernizacji przystąpiono dopiero w 2008 roku, a budżet przeznaczony na ten cel wynosił prawie 16 milionów złotych.

Będąc w Legnicy koniecznie należy odwiedzić to miejsce!