Witamy w Legnicy – historia miasta

Witamy Cię bardzo serdecznie w mieście Legnica. Skoro tutaj jesteś, na pewno chcesz poznać to piękne i od lat zachwycające wiele osób miejsce. Cieszymy się, że zdecydowałeś się razem z nami odkrywać to piękne miasto, jego ludzi, historie, zabytki, a także aktualne wiadomości i informacje z Legnicy. Dobrze, że jesteś z nami!

Nasz pierwszy wpis chcielibyśmy poświęcić historii tego miasta, jego początkom, kolejnym okresom rozwoju i rozrastania się. Zapewnimy, że nie braknie tutaj wielu ciekawostek związanych z Legnicą i jego powstawaniem. Wbrew pozorom, historia tego miasta jest bardzo ciekawa. Odkryjesz to za moment sam ?

Nie przedłużając, zaczynajmy!

Jak powstała Legnica?

Pamiętasz zapewne legendę o założeniu Państwa Polskiego. Występowali w niej Lech, Czech i Rus. Jak wiemy w pewnym momencie zdecydowali się rozłączyć, żeby każdy znalazł to jedno, idealne miejsce na swoje państwo i miejsce, gdzie będzie jego nowa ojczyzna.

Pierwszy na odejście zdecydował się Rus. Ruszył wraz ze swoimi ludźmi, zostawiając Czecha i Lecha razem, żeby dalej szukali swojego miejsca na ziemi.

Oni szli, szli, szli i szli. Mijali wiele pięknych lokacji, ale żadna nie spełniała ich oczekiwań. Wiedzieli, że już wkrótce będą musieli się rozdzielić.

Decyzję o opuszczenia Lecha, podjął Czech, kiedy dotarli do rozległych gór. Zdecydował się tam na przejście razem ze swoimi ludźmi na drugą stronę i tam szukanie tego najlepszego miejsca na państwo. Lechowi ciężko było rozstać się z ukochanym bratem, zaproponował więc, że podejdzie razem z nim pod góry i tam się rozstaną. Czech jednak zaprotestował, ponieważ nie chciał narażać brata na niebezpieczeństwo i zbędny wysiłek. Obozowali akurat nad brzegiem rzeki, po której pływało mnóstwo dzikich kaczek. Lech pogodził się z decyzją brata, ale zdecydował, że w miejscu, w którym stoi, na pamiątkę ostatniego spotkania wybuduje gród i nazwie go imieniem Czecha, żeby pamięć o nim nie zginęła. Bracia, jak to bracia, nie zawsze się zgadzają i myślą podobnie. Czech nie zgodził się na to, ale kazał mu nazwać go swoim własnym imieniem, na znak, że zawsze o nim myśli, pamięta i czeka w tym miejscu. Tak też się stało. Czech ruszył za góry, a Lech w miejscu, gdzie ostatni raz rozmawiał z bratem wybudował gród i nazwał go Lechnica nad Kaczaną. Taki właśnie był początek miasta, które obecnie nazywa się Legnica.

A teraz tak na poważnie ? Jak to było według historyków?

Legenda z miłością braterską w roli głównej bardzo się nam podoba, ale fakty są nieco inne. Miasto powstało faktycznie już w czasach prasłowiańskich. Archeolodzy prowadzący badania na tym terenie stwierdzili, że znalezione ślady wskazują, że miasto istniało już w IX-VIII w. p.n.e. Wspominają go także korniki Rzymskie, choć tutaj trwa lekki spór, czy na pewno o to właśnie miasto chodzi.

W czasach zanim oficjalnie uformowało się Państwo Polskie, prawdopodobnie tereny te zamieszkiwało plemię Trzebowian. Ślady ich obecności pochodzą głównie z wieku VIII. Już parę wieków później, pierwszy władca Polski, Mieszko, wybudował w miejscu dzisiejszej Legnicy gród obronny. Nazwa pierwszy raz pojawiła się w 1149 w dokumentach Bolesława Kędzierzawego.

Miasto przez wieki bardzo się rozwijało. Do ważniejszych wydarzeń w historii miasta możemy na pewno zaliczyć budowę i utworzenie Uniwersytetu Legnickiego. Niestety dość szybko został on zamknięty. Miasto także przez pewien okres czasu słynęło z drukarni, znajdujących się na jego terenie.

Na przełomie XVII i XVIII wieku znowu rozwinęło się w mieście szkolnictwo. Zaczęły powstawać szkoły i kolegia, a w XVIII wieku także i manufaktury, czyli zakłady produkcyjne, które wytwarzają duże ilości towaru, ale w sposób głównie ręczny.

Okres obu wojen światowych był dla Legnicy ciężkim czasem, jednak po II Wojnie Światowej, zwłaszcza w latach 90. XX wieku, kiedy to do miasta zaczęli masowo napływać ludzie. Liczba mieszkańców przekroczyła wtedy 100 tysięcy.

Legnica przez moment była nawet dolnośląskim miastem wojewódzkim.

Miasto to jest z pewnością wyjątkowe i niepowtarzane.