Pracownicy Teatru imienia Heleny Modrzejewskiej w Legnicy w obronie Dyrektora

Od 26 lat dyrektorem Teatru imienia Heleny Modrzejewskiej w Legnicy jest Jacek Głomb. Jest to reżyser nie tylko teatralny i filmowy, ale także i działacz społeczny. Może jednak nie objąć po raz kolejny funkcji dyrektora.

Jego kadencja ma skończyć się w sierpniu 2021 roku. Wcześniej, w 2017 roku, Zarząd Województwa Dolnośląskiego powierzył mu to stanowisko bez ogłaszania konkursu. Jest to możliwe, dzięki specjalnej ustawie, która stwierdza, że jeśli osoba, która ma wybitne osiągnięcia artystyczne, a na stanowisku dyrektora dobrze się sprawuje, może otrzymać przedłużenie umowy.

Zarząd Województwa ogłosił jednak konkurs na dyrektora na sezon 2021/2022, a to oznacza, że mogą pojawić się inni kandydaci, a Jacek Głomb nie zostać ponownie wybrany.

Aktorzy postanowili zabrać głos w sprawie. Jacek Głomb jest dla nich niezwykle ważną postacią. To właśnie on, decyzjami, które podejmował, podniósł scenę Teatru imienia Heleny Modrzejewskiej na wysoki poziom. Jest doceniania nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Nie rozumieją tej decyzji i nie potrafią się z nią pogodzić. Zaczęto działać, aby dotychczasowy dyrektor nadal mógł sprawować tę funkcję.

Jako pierwsze działanie podjęło Stowarzyszenie „Teatr Niezbędnie Potrzebny”, które uzbierało ponad 3000 podpisów pod petycją. Jednak Zarząd Województwa poinformował, że decyzja nie zostanie zmieniona.

„Drużyna Modrzejewskiej”, czyli pracownicy Teatru, podczas konferencji zorganizowanej 7 grudnia, okazali wsparcie swojemu dyrektorowi.

Ubrali odblaskowe kamizelki, które miały sugerować, że czują się zagrożeni przez sytuację, która ma miejsce. W rękach trzymali kartki z napisem #zostawGłomba. Nie jest to tylko symbol sprzeciwu, ale także nazwa akcji, jaka ma się rozpocząć 17 grudnia. Ma ona doprowadzić do odwołania konkursu i zmiany decyzji Zarządu Województwa.

Aktorzy i cała załoga Teatru podkreślają, że ta sytuacja jest dla nich niezrozumiała. Od 199 roku Jacek Głomb był powoływany na stanowisko dyrektora bez ogłaszania konkursu. Podkreślają także, że jest to właściwa osoba na właściwym miejscu. Zwracają uwagę, że nastały niełatwe, pandemiczne czasy, a zmiana człowieka, który pełni od dawna tak ważną funkcję, może nie być korzystna ani dla Teatru, ani dla całej kultury legnickiej.

Konkurs na nowego dyrektora ma rozpocząć się 16 lutego 2021 roku, a zakończyć 30 czerwca 2021.