Ciekawe miejsca w Legnicy – Zamek Piastowski

Zapraszamy Was dzisiaj na przechadzkę po jednym z najciekawszych miejsc w Legnicy, po Zamku Piastowskim.

Z pewnością jest to budynek, który zasługuje na uwagę. Powinni go odwiedzić nie tylko turyści, ale także (obowiązkowo!) mieszkańcy miasta.

Jak jest jego historia? Co zmieniło się w nim przez wieki? Jakie funkcje pełni obecnie? Wszystkiego, co warto wiedzieć o tym zamku, dowiecie się już za moment.

Pierwsze zmianki o grodzie w tym miejscu pochodzą już z VIII wieku, kiedy to tereny dzisiejszej Legnicy zamieszkiwał lud zwany Trzebowianie. To oni właśnie zauważyli, że w miejsce, gdzie obecnie stoi zamek, jest niesamowicie dobrym, pod względem strategicznym, punktem. Jego główną zaletą była bliskość wody, co dawało naturalną barierę przed najazdami wrogów. Przez bagna i rzeki raczej ciężko się przedostać…

W X wieku, panujący już wtedy Mieszko I zdecydował, że wybuduje w Legnicy nowy gród, znacznie bardziej wzmocniony. Miał to być jeden z punktów obronnych, chroniących Śląsk przed najazdami naszych sąsiadów.

W XII wieku, powstał zamek murowany, który do XII wieku był główną siedzibą władz na Śląsku.

Zamek w ciągu tych wszystkich wieków, kilkakrotnie był przebudowywany. Zmieniał się także jego charakter i styl. Kilkukrotnie był także niszczony, głównie przez pożary. Dzięki niemu także udało się odeprzeć parę najazdów, w tym tych mongolskich.

Zamek był jedną z tych budowli, które ucierpiały w czasie działań związanych z II Wojną Światową. Zniszczono wtedy prawie 60% zabytku. Warownia taką, jaką oglądamy dzisiaj, została odbudowano dopiero w latach sześćdziesiątych XX wieku. Część pomieszczeń przeznaczono na potrzeby oświaty i do dzisiaj mieszczą się tam różnego rodzaju szkoły. Pozostałe komnaty i pomieszczenia są oddano do zwiedzania.

Z racji swojej wiekowej historii, zamek w Legnicy jest uważany za jeden z najstarszych zamków na terenie dzisiejszej Polski. Za starszy jest podawana tylko inna dolnośląska warownia, Wleński Gródek, położona we Wleniu.

Oczywiście jeśli mówimy o wiekowym zamku, nie mogło zabraknąć legend związanych z duchami, które szczególnie lubią takie właśnie miejsca ?

Najbardziej popularnym jest duch rycerza Ottona von Hohena, z który związana jest za razem smutna i straszna historia. Ma ona także związek z jedną z wież, która należy do zamku, wieżą świętego Piotra. Pewnego dnia został do niej wtrącony paź Staszek. Za co? Tego nie wiadomo. Władca, którego nie było w tym momencie w Legnicy, rozkazał rycerzowi Ottonowi, aby dbał o skazańca. Przekazał nawet pieniądze, na żywność dla niego. Otton jednak okazał się nieposłuszny i zamiast fundusze wydać na to, co trzeba, wolał za nie bawić się i szaleć.

Wkrótce do Legnicy powrócił władca, który dowiedział się, że paź Staszek został niesłusznie skazany. Z tej racji osobiście poszedł go uwolnić. Jednak, kiedy wszedł do wieży świętego Piotra, okazało się, że paź już nie żyje. Znalazł tylko jego zwłoki, które były bardzo wychudzone. Zorientował się, że rycerz Otton był wobec niego nieposłuszny i nie wykonał rozkazu, który otrzymał, a przy tym wydał pieniądze nie na skazańca, ale na swoje przyjemności. Książę rozgniewał się i pomimo błagań Ottona wtrącił go do celi, w której zginął Staszek. Skazał go nie tylko na śmierć głodową, ale także na przebywanie z rozkładającym się ciałem pazia. Rycerz, przez prawie 10 dni błagał o litość i przebaczenie. Władca jednak był nieugięty. Otton zmarł z głodu i pragnienia, a jego ciało spoczęło w jednym grobie z paziem Staszkiem.

Legenda głosi, że do tej pory z wieży świętego Piotra, która przez to wydarzenie jest nazywana także głodową, słychać jęki rycerza Ottona, a on sam czasami krąży po zamku.

Mamy nadzieję, że podczas odwiedzin na zamku w Legnicy nic i nikt Wam nie przeszkodzi ? Miejsce z pewnością jest bardzo urokliwe i choć nie można zwiedzić go w całości, warto pójść zobaczyć tą jedną z najstarszych w Polsce warowni.

Wielu uważa, że pod zamkiem (podobnie jak i pod częścią Lenicy) znajdują się tajemne lochy i tunele. Pojawiają się także pogłoski, że w czasie II Wojny Światowej było one jeszcze używane…

Z pewnością jest to jedno z ciekawszych miejsc w Legnicy.