Legnica w liczbach

Zastanawialiście się kiedyś, czy miasto można przedstawić w liczbach? Odpowiadamy na to pytanie, twierdząco. Jak najbardziej jest to możliwe.

Dlatego zapraszamy Was na wpis poświęcony miastu, ale nieco w innej formie. Legnicę postaramy się przedstawić w liczbach. Gwarantujemy, że niektóre z nich mogą Was zaskoczyć ?

Legnica otrzymała prawa miejskie w 1253 roku. Mamy rok 2020, a więc stało się to dokładnie 767 lat temu.

Obecnie miasto zajmuje powierzchnię 56,3 km². Z czego około 11% to tak zwane „tereny zielone”, czyli parki, skwery… Ciężko mówić w przypadku Legnicy o liczbie dzielnic czy powierzchni, jaką zajmują, ponieważ oficjalnie miasto (choć istnieje taka możliwość) nie jest na nie podzielone. Dzieli się za to na 41 obrębów.

Czas teraz przedstawić mieszkańców w liczbach ?

W Legnicy mieszka niecałe 100 tysięcy mieszkańców, jest ich dokładnie około 99 350. Gęstość zaludnienia wynosi więc 1 772,1 osób na km². Największą liczbą osób mieszkających w Legnicy osiągnięto w 1998 roku, wtedy było to 109 335 osób. Przewagę w liczbie mieszkańców mają kobiety, których jest 52,6%, co oznacza 52 279 mieszkanek. Mężczyzn jest 47 071, co stanowi 47,4% wszystkich osób mieszkających w Legnicy. Ich średni wiek wynosi około 43 lata. Legnica jest więc świetnym miejscem dla panów, którzy szukają żony ? Na 100 kobiet przypada tutaj 90 mężczyzn…

Ponad 50% mieszkańców żyje w związku małżeńskim. Około 30% stanowią osoby stanu wolnego. Pozostałe 20% dzieli się w miarę po równo na osoby rozwiedzione i te, które straciły swojego małżonka przez śmierć. 60% mieszkańców jest w wieku produkcyjnym, co oznacza, że mają powyżej 18 lat, a z drugiej strony nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego. Około 16% mieszkańców jest jeszcze dorosłych, natomiast prawie 25% przeszło już na zasłużony odpoczynek emerytalny.

Wszyscy Ci ludzie muszą gdzieś mieszkać…

Legnica ma do zaoferowania 42 685 mieszkań i domów. Około 87% nowych nieruchomości, oddanych do użytku w roku poprzednim (2019), przeznaczono na sprzedaż lub wynajem. Liczba wszystkich miejsc możliwych do zamieszkania, po przeliczeniu na 1000 mieszkańców, jest znacznie większa od średniej w Polsce. Oznacza to, że w Legnicy nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem lokum dla siebie.

Miasto niestety może niechlubnie pochwalić się wysokim wskaźnikiem przestępczości. 2019 roku w Legnicy stwierdzono 5 048 przestępstw. Po przeliczeniu okazuje się, na 1000 mieszkańców przypada znaczne więcej czynów zabronionych niż według średniej Polski. Na szczęście wykrywalność sprawców jest dosyć wysoka i wynosi 70%. Legnica może się pochwalić bardzo bezpiecznymi drogami. W 2018 roku, nikt nie stracił życia w wypadkach drogowych, a 42 osoby zostały ranne. Jest to znacznie mniej niż w innych miejscach w Polsce.

Można by było znaleźć jeszcze kilkanaście innych liczb związanych z Legnicą, które zasługują na uwagę. Zachęcamy, do samodzielnego odkrywania miasta, w nieco inny, mniej tradycyjny, ale wcale nie mniej ciekawy sposób. Można dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy, o których nie miało się wcześniej pojęcia. Liczby pokazują też aktualny stan miasta i jego mieszkańców.