Bohaterskie czyny strażaków:

27 października 2023 roku, było dniem, w którym asp. sztab. Dariusz Mej i st. str. Tomasz Ślizak, strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Legnicy oraz Komendy Powiatowej PSP w Jaworze, uratowali życie człowieka, mimo że byli poza służbą.

Aspirant sztabowy Dariusz Mej jest zastępcą dowódcy zmiany w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej Chojnów, działającej w ramach legnickiej komendy miejskiej PSP. Z kolei starszy strażak Tomasz Ślizak jest stażystą w sekcji kwatermistrzowskiej jaworskiej komendy powiatowej PSP.

Podczas incydentu, który miał miejsce tego dnia, obaj funkcjonariusze spostrzegli ogień wydobywający się z budynku przy ulicy Paderewskiego w Chojnowie. Bez wahania ruszyli na pomoc. Przed przybyciem ekip ratunkowych PSP, udało im się wejść do zadymionego budynku i ewakuować niepełnosprawnego mężczyznę poruszającego się na wózku inwalidzkim. Ocalili jego życie i zamknęli drzwi do pomieszczenia, które było ogniskiem pożaru, odcięli tym samym dopływ powietrza i zahamowali rozprzestrzenianie się ognia.

Ekipy PSP, które później przybyły na miejsce zdarzenia, dzięki sprawnie przeprowadzonej akcji gaśniczej, nie stwierdziły żadnych ofiar śmiertelnych.