Organizacja przestępcza związana z nielegalnym składowaniem odpadów komunalnych: prowadzone śledztwo

Prokuratura w Legnicy monitoruje dochodzenie, które jest aktualnie realizowane przez funkcjonariuszy policji z Radomia. Śledztwo dotyczy przestępczej grupy o zorganizowanym charakterze, oskarżonej o bezprawną utylizację odpadów miejskich w wyrobisku położonym na terenie powiatu lubińskiego. Do czasowego pozbawienia wolności doprowadzono dwie osoby obsługujące wywrotki z odpadami, właściciela posiadłości oraz dwóch mężczyzn, mieszkańców województwa mazowieckiego – odpowiedzialnych za organizowanie tego nielegalnego procederu.

Za kierownicą ciężarówek, transportujących kolejne partie odpadów, przyłapano kierowców. Właściciel terenu, na którym składowane były odpady również został zatrzymany. Pozostałe dwie osoby to głowa spółki – zarządzał nielegalną utylizacją odpadów oraz jego rodziciel – podejrzewany o zarządzanie organizacją przestępczą.

Z danych przekazanych przez legnicką prokuraturę do Polskiej Agencji Prasowej wynika, że spółka zajmowała się gromadzeniem odpadów komunalnych z całego kraju z zamiarem przekazania ich do innych firm specjalizujących się w ich przetwarzaniu. W praktyce jednak, proces recyklingu polegał na pozostawianiu odpadów w miejscach takich jak wcześniej wspomniane wyrobisko. Ta sprawa jest nadal badana i jej stan jest dynamiczny.