Popularne kursy w 2023 roku. Deficytowe zawody

Martwisz się, jak będzie wyglądać przyszłość w branży za kilka miesięcy bądź lat? Nie czujesz się dobrze w swojej pracy bądź po prostu chcesz zdobyć nowe uprawnienia, dzięki którym pensja może pójść w górę? Zapisz się na popularny kurs, wybierając jeden z deficytowych zawodów.

W Polsce brakuje od lat fachowców i nie jest to żadną tajemnicą. Wciąż są braki w branży budowlanej i wśród takich fachowców jak elektrycy. Poza tym deficyty są w branży medycznej, ale też w chłodnictwie i klimatyzacji. Ta ostatnia branża jest szczególnie atrakcyjna. Dlaczego?

Regulacja temperatury stała się czymś powszechnym

Kilka dekad temu faktycznie serwisant klimatyzacji i urządzeń chłodniczych nie miałby za wiele pracy, można by rzec, że przymierałby głodem. Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Gdzie nie spojrzy się, tam regulowana jest temperatura. Wielkopowierzchniowe sklepy, hale produkcyjne, instytucje, urzędy, małe i duże firmy. I to nadal nie wszystko, samochody, mieszkania, domy wszędzie jest albo klimatyzacja, albo urządzenia chłodnicze.

Przez lata w Polsce nie kształcono w tym kierunku. Dopiero od kilku lat w szkołach średnich jest kierunek technik chłodnictwa i klimatyzacji. Jednak i to niewiele daje, bo dobrych fachowców od regulacji temperatury brakuje. Zatrudnienie czeka w różnych branżach. Praca daje szereg możliwości rozwoju i zazwyczaj dobrą pensję, bo tam, gdzie są deficyty pracowników, tam często jest wyższe wynagrodzenie.

Popularne kursy online

Dużym zainteresowaniem cieszą się w ostatnich latach kursy, które dają konkretny fach. Jest to kurs elektryka, specjalisty OZE czy właśnie kurs chłodnictwa i klimatyzacji. Jest to nie tylko nowy fach, który uzupełnia CV atrakcyjnym wykształceniem, ale też stwarza możliwości pracy na swoim. Wybierając serwisant chłodnictwa kurs w sprawdzonej szkole, można po nim otworzyć własny serwis. Popularne obecnie są również mobilne serwisy klimatyzacji, czy też serwis z dojazdem do klienta, w przypadku urządzeń chłodniczych.

W chłodnictwie i klimatyzacji jest obecnie na rynku luka, kto ją wykorzysta, zyska na wypłacie, ale też przede wszystkim stabilność finansową. Dużą wygodą są kursy online- w części teoretycznej. Szkoły dla dorosłych oferują kursy w trybie zaocznym, dzięki czemu bez problemu można połączyć naukę z etatem i rodziną. Przy wyborze szkoły warto zwrócić uwagę na jej staż na rynku, kadrę oraz opinie absolwentów. Często opłaca się wydać więcej na kurs, ale dzięki temu do egzaminu podchodzisz spokojnie, bo masz wiedzę i praktykę.

Kurs chłodnictwa i klimatyzacji obejmuje dwie kwalifikacje i trwa półtora roku. To krótko w porównaniu z korzyściami, jakie niesie ze sobą uzyskanie dyplomu.