Kiedy warto skorzystać z pomocy adwokata?

Nie każdy z nas zna się na skomplikowanych przepisach prawnych, które regulują wiele istotnych dla nas kwestii. Nie wszyscy orientują się również w zachodzących zmianach, a prawo jest dziedziną, która ulega dynamicznym przeobrażeniom. Warto zatem przyjrzeć się sytuacjom, w których należy poszukać profesjonalnej pomocy u adwokata.

Sprawy rodzinne, rozwody

Adwokat jest bez wątpienia osobą, do której należy udać się w przypadku rozwodu. Jego obecność nie jest co prawda konieczna do jego przeprowadzenia, ale może nam wiele ułatwić. Skorzystanie z pomocy profesjonalisty jest wskazane przede wszystkim wówczas, gdy zależy nam na orzeczeniu rozwodu z winy współmałżonka. Wsparcie prawnika może okazać się nieodzowne również wtedy, gdy to my musimy bronić się przed zarzutami drugiej strony. To, w jaki sposób zaprezentujemy się w sądzie, ma ogromny wpływ na decyzję, jaka zapadnie. Sąd weźmie przecież pod uwagę zarówno zeznania świadków, jak i ewentualne dowody zdrady czy przemocy. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, jeżeli rozwodząca się para posiada małoletnie potomstwo. Pomoc adwokata przyda się także wtedy, gdy zależy nam na odzyskaniu prawa do opieki nad dziećmi. Profesjonalnego wsparcia warto poszukiwać także w przypadku innych trudności z zakresu prawa rodzinnego. Mowa tu chociażby o kłopotach związanych z alimentami.

Jak wybrać dobrego adwokata?

Wybór adwokata powinien być jak najstaranniej przemyślany. Najlepiej znaleźć prawnika, do którego zawsze będziemy mieli łatwy dostęp. Jeżeli zamieszkujemy województwo dolnośląskie, pomóc może nam na przykład adwokat z Wrocławia. Wybór prawników w dużych i prężnie rozwijających się miastach jest bowiem ogromny. Dzięki temu, istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że znajdziemy fachowca, który nam pomoże. Bardzo pomocne może okazać się przejrzenie opinii na temat poszczególnych kancelarii adwokackich. Im więcej tych pozytywnych, tym rzecz jasna lepiej. Warto także zapoznać się z cennikami. Niestety, korzystanie z usług doświadczonych i wykwalifikowanych prawników może pociągać za sobą naprawdę duże koszty finansowe. Nie każdy będzie mógł sobie na to pozwolić. Jeżeli dobrze poszukamy, na pewno uda nam się znaleźć prawnika, którego oferta będzie atrakcyjna cenowo oraz jakościowo. Musimy być jednak przygotowani na to, że nawet najlepszy adwokat nie ma bezpośredniego wpływu na to, jaka będzie ostateczna decyzja sądu. Jeżeli bierzemy rozwód, a druga strona posiada niepodważalne dowody naszej zdrady, naprawdę ciężko będzie nam uniknąć nieprzychylnego dla nas rozstrzygnięcia.