Kominek do domku letniskowego – jaki wybrać?

Wybór odpowiedniego rodzaju ogrzewania nie jest prostą sprawą. Ma na nie wpływ bardzo wiele czynników. Najważniejsze z nich to między innymi: dostęp do mediów, powierzchnia ogrzewanego domku, liczba pomieszczeń, a także to, ile czasu w ciągu roku planujemy spędzać w domku letniskowym. Zaczynamy!

Gaz czy prąd?

Gdy w miejscu, w którym masz swój domek letniskowy, dostępne są wszystkie niezbędne media, to możesz pozwolić sobie na zainstalowanie dokładnie takiego ogrzewania, jakie masz w domu lub w mieszkaniu, w którym przebywasz na co dzień. Musisz jednak mieć na uwadze fakt, że koszt wykonaniu lub renowacji lub posiadanej instalacji gazowej jest dosyć spory. Co więcej, gdy masz instalację gazową, to musisz się liczyć z potrzebą okresowej konserwacji.

Dużo częściej mamy jednak do czynienia z sytuacją, gdy Twój domek letniskowy ma dostęp tylko do wody i prądu elektrycznego. Na pewno bardzo komfortowym rozwiązaniem przy takim układzie może okazać się zakupienie grzejników elektrycznych. Wiąże się to jednak z pewnymi minusami. Zwiększające się koszty energii elektrycznej, mogą wpędzić w depresję. Natomiast tradycyjne grzejniki konwektorowe tak naprawdę nagrzewają się błyskawicznie, ale równie szybko się wychładzają.

Co w związku z tym możesz zrobić? Zaraz do tego przejdziemy, ale teraz chcemy Ci jeszcze zwrócić uwagę na jedną bardzo ważną kwestię. Grzejniki konwektorowe absolutnie nie nadają się do ogrzewania pomieszczeń o dużej powierzchni. Wynika to stąd, że ciepło będzie tylko wokół grzejnika konwektorowego. Pozostałe miejsca pozostaną wychłodzone.

Warto tutaj również wspomnieć o tym, że są one w stanie nagrzać duże pomieszczenie, ale zajmuje im to maksymalnie dużo czasu i przez to nie jest to ekonomiczne rozwiązanie. Na pewno wybierając grzejniki konwektorowe zapłacić bardzo wysokie rachunki za energię elektryczną. Warto również wspomnieć o tym, że inną możliwością promienniki podczerwieni i panele na podczerwień. Na pewno jest to jednak o wiele większy wydatek niż tradycyjne grzejniki konwektorowe. Na plus przemawia jednak ich bardzo wysoka wydajność.

A może zainstalować kominek w domku letniskowym?

Bardzo dobrym kompromisem pomiędzy wydajnością a komfortem jest kominek do domku letniskowego. Na pewno nie ma on konkurencji, jeżeli chodzi o koszty eksploatacji. Kominek na drewno pomoże Ci nie tylko ogrzać domek letniskowy, ale również wprowadzi w nim niepowtarzalną atmosferę. Zachęcamy Cię do wybrania kominka do domku letniskowego.